
Vishay Siliconix
Product No:
IRFR420APBF
Manufacturer:
Package:
D-Pak
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 500V 3.3A DPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.33
1.33
10
1.19035
11.9035
100
0.92777
92.777
500
0.766403
383.2015
1000
0.605064
605.064
2000
0.564728
1129.456
5000
0.536484
2682.42
10000
0.516316
5163.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFR420 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3Ohm @ 1.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 83W (Tc) |
| Supplier Device Package | D-Pak |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 17 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 340 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 3.3A (Tc) |