
Vishay Siliconix
Product No:
IRFR9024PBF
Manufacturer:
Package:
D-Pak
Batch:
-
Description:
MOSFET P-CH 60V 8.8A DPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7765
1.7765
10
1.59125
15.9125
100
1.279365
127.9365
500
1.051137
525.5685
1000
0.870941
870.941
2000
0.810872
1621.744
5000
0.780843
3904.215
10000
0.750814
7508.14
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | P-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFR9024 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 280mOhm @ 5.3A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.5W (Ta), 42W (Tc) |
| Supplier Device Package | D-Pak |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 19 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 570 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8.8A (Tc) |