IRFRC20TRRPBF
Vishay Siliconix
Product No:
IRFRC20TRRPBF
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Package:
D-Pak
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 600V 2A DPAK
User Guide
Mfr Vishay Siliconix
Series -
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number IRFRC20
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.4Ohm @ 1.2A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 42W (Tc)
Supplier Device Package D-Pak
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 350 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Tc)