
Vishay Siliconix
Product No:
IRFS11N50APBF
Manufacturer:
Package:
D²PAK (TO-263)
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 500V 11A D2PAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6885
2.6885
10
2.41395
24.1395
100
1.97771
197.771
500
1.683552
841.776
1000
1.41987
1419.87
2000
1.348876
2697.752
5000
1.298166
6490.83
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFS11 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 520mOhm @ 6.6A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 170W (Tc) |
| Supplier Device Package | D²PAK (TO-263) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 52 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1423 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 11A (Tc) |