
Vishay Siliconix
Product No:
IRFS9N60APBF
Manufacturer:
Package:
D²PAK (TO-263)
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 600V 9.2A D2PAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.2015
3.2015
10
2.87375
28.7375
100
2.35486
235.486
500
2.004652
1002.326
1000
1.690677
1690.677
2000
1.606146
3212.292
5000
1.545764
7728.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFS9 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 750mOhm @ 5.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 170W (Tc) |
| Supplier Device Package | D²PAK (TO-263) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 49 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1400 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9.2A (Tc) |