IRFSL31N20D
Infineon Technologies
Product No:
IRFSL31N20D
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
TO-262
Description:
MOSFET N-CH 200V 31A TO262
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series HEXFET®
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 82mOhm @ 18A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.1W (Ta), 200W (Tc)
Supplier Device Package TO-262
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2370 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31A (Tc)