
Infineon Technologies
Product No:
IRFSL4010PBF
Manufacturer:
Package:
TO-262
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 180A TO262
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.477
3.477
10
3.1198
31.198
100
2.556165
255.6165
500
2.176051
1088.0255
1000
1.83522
1835.22
2000
1.743459
3486.918
5000
1.677909
8389.545
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFSL4010 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.7mOhm @ 106A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 375W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-262 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 215 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 9575 pF @ 50 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 180A (Tc) |