
Infineon Technologies
Product No:
IRFSL5615PBF
Manufacturer:
Package:
TO-262
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 150V 33A TO262
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.394
2.394
10
2.1508
21.508
100
1.72843
172.843
500
1.420041
710.0205
1000
1.176604
1176.604
2000
1.095454
2190.908
5000
1.05488
5274.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 100µA |
| Base Product Number | IRFSL5615 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 42mOhm @ 21A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 144W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-262 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 40 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1750 pF @ 50 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 33A (Tc) |