
Vishay Siliconix
Product No:
IRFU024PBF
Manufacturer:
Package:
TO-251AA
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 60V 14A TO251AA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6055
1.6055
10
1.43925
14.3925
100
1.15672
115.672
500
0.95038
475.19
1000
0.787464
787.464
2000
0.733153
1466.306
5000
0.706002
3530.01
10000
0.678851
6788.51
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFU024 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 100mOhm @ 8.4A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.5W (Ta), 42W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-251AA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 25 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 640 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 14A (Tc) |