
Infineon Technologies
Product No:
IRFU120NPBF
Manufacturer:
Package:
IPAK (TO-251AA)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 9.4A IPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.874
0.874
10
0.75335
7.5335
100
0.521835
52.1835
500
0.435993
217.9965
1000
0.37106
371.06
2000
0.330476
660.952
5000
0.313082
1565.41
10000
0.289892
2898.92
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFU120 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 210mOhm @ 5.6A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 48W (Tc) |
| Supplier Device Package | IPAK (TO-251AA) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 25 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 330 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9.4A (Tc) |