IRFU12N25DPBF
Infineon Technologies
Product No:
IRFU12N25DPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
IPAK (TO-251AA)
Description:
MOSFET N-CH 250V 14A IPAK
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series HEXFET®
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 260mOhm @ 8.4A, 10V
Power Dissipation (Max) 144W (Tc)
Supplier Device Package IPAK (TO-251AA)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 810 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)