
Infineon Technologies
Product No:
IRFU220NPBF
Manufacturer:
Package:
IPAK (TO-251AA)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 200V 5A IPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.893
0.893
10
0.7315
7.315
100
0.568575
56.8575
500
0.481973
240.9865
1000
0.392616
392.616
2000
0.369607
739.214
5000
0.352004
1760.02
10000
0.335758
3357.58
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Product Status | Not For New Designs |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFU220 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 600mOhm @ 2.9A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 43W (Tc) |
| Supplier Device Package | IPAK (TO-251AA) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 23 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 300 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5A (Tc) |