
Vishay Siliconix
Product No:
IRFU320PBF
Manufacturer:
Package:
TO-251AA
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 400V 3.1A TO251AA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3775
1.3775
10
1.23215
12.3215
100
0.96064
96.064
500
0.793573
396.7865
1000
0.626506
626.506
2000
0.584744
1169.488
5000
0.555503
2777.515
10000
0.534622
5346.22
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFU320 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.8Ohm @ 1.9A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.5W (Ta), 42W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-251AA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 20 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 400 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 350 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 3.1A (Tc) |