
Infineon Technologies
Product No:
IRFU3910PBF
Manufacturer:
Package:
IPAK (TO-251AA)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 16A IPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9785
0.9785
10
0.8018
8.018
100
0.623865
62.3865
500
0.52877
264.385
1000
0.43074
430.74
2000
0.405488
810.976
5000
0.386175
1930.875
10000
0.368353
3683.53
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFU3910 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 115mOhm @ 10A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 79W (Tc) |
| Supplier Device Package | IPAK (TO-251AA) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 44 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 640 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 16A (Tc) |