
Infineon Technologies
Product No:
IRFU4510PBF
Manufacturer:
Package:
IPAK (TO-251AA)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 56A IPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.748
1.748
10
1.5675
15.675
100
1.25951
125.951
500
1.034854
517.427
1000
0.857442
857.442
2000
0.798314
1596.628
5000
0.76874
3843.7
10000
0.739176
7391.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 100µA |
| Base Product Number | IRFU4510 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 13.9mOhm @ 38A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 143W (Tc) |
| Supplier Device Package | IPAK (TO-251AA) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 81 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 3031 pF @ 50 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 56A (Tc) |