
Infineon Technologies
Product No:
IRFU4615PBF
Manufacturer:
Package:
IPAK (TO-251AA)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 150V 33A IPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.748
1.748
10
1.5694
15.694
100
1.2616
126.16
500
1.036526
518.263
1000
0.858838
858.838
2000
0.799606
1599.212
5000
0.769984
3849.92
10000
0.740373
7403.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 100µA |
| Base Product Number | IRFU4615 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 42mOhm @ 21A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 144W (Tc) |
| Supplier Device Package | IPAK (TO-251AA) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 26 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1750 pF @ 50 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 33A (Tc) |