
Infineon Technologies
Product No:
IRFU5305PBF
Manufacturer:
Package:
IPAK (TO-251AA)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET P-CH 55V 31A IPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.007
1.007
10
0.8265
8.265
100
0.64277
64.277
500
0.544825
272.4125
1000
0.443821
443.821
2000
0.4178
835.6
5000
0.397908
1989.54
10000
0.379544
3795.44
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | P-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFU5305 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 65mOhm @ 16A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 110W (Tc) |
| Supplier Device Package | IPAK (TO-251AA) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 63 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1200 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 31A (Tc) |