
Vishay Siliconix
Product No:
IRFU9020PBF
Manufacturer:
Package:
TO-251AA
Batch:
-
Description:
MOSFET P-CH 50V 9.9A TO251AA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.729
1.729
10
1.55135
15.5135
100
1.246685
124.6685
500
1.024271
512.1355
1000
0.848673
848.673
2000
0.790153
1580.306
5000
0.760884
3804.42
10000
0.731624
7316.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | P-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFU9020 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 280mOhm @ 5.7A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 42W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-251AA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 14 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 50 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 490 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9.9A (Tc) |