
Infineon Technologies
Product No:
IRFU9024NPBF
Manufacturer:
Package:
IPAK (TO-251AA)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET P-CH 55V 11A IPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8265
0.8265
10
0.67735
6.7735
100
0.52668
52.668
500
0.446443
223.2215
1000
0.363679
363.679
2000
0.342361
684.722
5000
0.326059
1630.295
10000
0.311011
3110.11
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | P-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFU9024 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 175mOhm @ 6.6A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 38W (Tc) |
| Supplier Device Package | IPAK (TO-251AA) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 19 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 350 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 11A (Tc) |