
Vishay Siliconix
Product No:
IRFZ20PBF-BE3
Manufacturer:
Package:
TO-220AB
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 50V 15A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7385
1.7385
10
1.44305
14.4305
100
1.148835
114.8835
500
0.972078
486.039
1000
0.82479
824.79
2000
0.78355
1567.1
5000
0.754091
3770.455
10000
0.729125
7291.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFZ20 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 100mOhm @ 10A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 40W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 17 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 50 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 860 pF @ 25 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 15A (Tc) |