
Infineon Technologies
Product No:
IRFZ34NPBF
Manufacturer:
Package:
TO-220AB
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 55V 29A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.874
0.874
10
0.7144
7.144
100
0.55594
55.594
500
0.471219
235.6095
1000
0.383857
383.857
2000
0.361352
722.704
5000
0.344147
1720.735
10000
0.328263
3282.63
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFZ34 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 40mOhm @ 16A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 68W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 34 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 700 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 29A (Tc) |