
Infineon Technologies
Product No:
IRFZ44EPBF
Manufacturer:
Package:
TO-220AB
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 60V 48A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.292
1.292
10
1.05355
10.5355
100
0.81928
81.928
500
0.694431
347.2155
1000
0.565696
565.696
2000
0.532532
1065.064
5000
0.507176
2535.88
10000
0.483768
4837.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Not For New Designs |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFZ44 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 23mOhm @ 29A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 110W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 60 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1360 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 48A (Tc) |