
Infineon Technologies
Product No:
IRFZ44VZPBF
Manufacturer:
Package:
TO-220AB
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 60V 57A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.786
1.786
10
1.60455
16.0455
100
1.290005
129.0005
500
1.059858
529.929
1000
0.87817
878.17
2000
0.817608
1635.216
5000
0.787332
3936.66
10000
0.757046
7570.46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Not For New Designs |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFZ44 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 12mOhm @ 34A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 92W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 65 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1690 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 57A (Tc) |