
Infineon Technologies
Product No:
IRFZ44ZPBF
Manufacturer:
Package:
TO-220AB
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 55V 51A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9405
0.9405
10
0.8379
8.379
100
0.65322
65.322
500
0.539619
269.8095
1000
0.426018
426.018
2000
0.397622
795.244
5000
0.377739
1888.695
10000
0.363536
3635.36
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Not For New Designs |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | IRFZ44 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 13.9mOhm @ 31A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 80W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 43 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1420 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 51A (Tc) |