IRL1004STRRPBF
Infineon Technologies
Product No:
IRL1004STRRPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
D2PAK
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 40V 130A D2PAK
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series HEXFET®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±16V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Base Product Number IRL1004
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.5mOhm @ 78A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 200W (Tc)
Supplier Device Package D2PAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 4.5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5330 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 130A (Tc)