
Infineon Technologies
Product No:
IRL3705NPBF
Manufacturer:
Package:
TO-220AB
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 55V 89A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7575
1.7575
10
1.4592
14.592
100
1.161565
116.1565
500
0.982832
491.416
1000
0.83392
833.92
2000
0.792224
1584.448
5000
0.762442
3812.21
10000
0.7372
7372
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±16V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA |
| Base Product Number | IRL3705 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 10mOhm @ 46A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 170W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 98 nC @ 5 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 55 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 3600 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 89A (Tc) |