
Infineon Technologies
Product No:
IRL3803PBF
Manufacturer:
Package:
TO-220AB
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 30V 140A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8715
1.8715
10
1.55515
15.5515
100
1.23804
123.804
500
1.047584
523.792
1000
0.888858
888.858
2000
0.844417
1688.834
5000
0.812678
4063.39
10000
0.785774
7857.74
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±16V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Not For New Designs |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA |
| Base Product Number | IRL3803 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 6mOhm @ 71A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 200W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 140 nC @ 4.5 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 5000 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 140A (Tc) |