
Vishay Siliconix
Product No:
IRL510PBF
Manufacturer:
Package:
TO-220AB
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 5.6A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.235
1.235
10
1.10105
11.0105
100
0.85842
85.842
500
0.709175
354.5875
1000
0.559873
559.873
2000
0.522548
1045.096
5000
0.496413
2482.065
10000
0.477755
4777.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±10V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA |
| Base Product Number | IRL510 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 540mOhm @ 3.4A, 5V |
| Power Dissipation (Max) | 43W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 6.1 nC @ 5 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 250 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4V, 5V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5.6A (Tc) |