
Infineon Technologies
Product No:
IRL520NPBF
Manufacturer:
Package:
TO-220AB
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 10A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8645
0.8645
10
0.70395
7.0395
100
0.547675
54.7675
500
0.464208
232.104
1000
0.378148
378.148
2000
0.355984
711.968
5000
0.339026
1695.13
10000
0.32338
3233.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±16V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Not For New Designs |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA |
| Base Product Number | IRL520 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 180mOhm @ 6A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 48W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 20 nC @ 5 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 440 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 10A (Tc) |