
Vishay Siliconix
Product No:
IRL630PBF-BE3
Manufacturer:
Package:
TO-220AB
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 200V 9A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.147
2.147
10
1.7841
17.841
100
1.420155
142.0155
500
1.201636
600.818
1000
1.019568
1019.568
2000
0.968592
1937.184
5000
0.932178
4660.89
10000
0.901312
9013.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±10V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA |
| Base Product Number | IRL630 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 400mOhm @ 5.4A, 5V |
| Power Dissipation (Max) | 74W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 40 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1100 pF @ 25 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9A (Tc) |