
Vishay Siliconix
Product No:
IRL630SPBF
Manufacturer:
Package:
D²PAK (TO-263)
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 200V 9A D2PAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4035
2.4035
10
2.16125
21.6125
100
1.73717
173.717
500
1.427261
713.6305
1000
1.182579
1182.579
2000
1.101031
2202.062
5000
1.060248
5301.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±10V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA |
| Base Product Number | IRL630 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 400mOhm @ 5.4A, 5V |
| Power Dissipation (Max) | 3.1W (Ta), 74W (Tc) |
| Supplier Device Package | D²PAK (TO-263) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 40 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1100 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4V, 5V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9A (Tc) |