
onsemi
Product No:
IRL640A
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 200V 18A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.539
1.539
10
1.27585
12.7585
100
1.015265
101.5265
500
0.859028
429.514
1000
0.728878
728.878
2000
0.692436
1384.872
5000
0.666396
3331.98
10000
0.640366
6403.66
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Obsolete |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA |
| Base Product Number | IRL640 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 180mOhm @ 9A, 5V |
| Power Dissipation (Max) | 110W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 56 nC @ 5 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1705 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 5V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 18A (Tc) |