
Infineon Technologies
Product No:
IRLB4132PBF
Manufacturer:
Package:
TO-220AB
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 30V 78A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.931
0.931
10
0.83125
8.3125
100
0.648375
64.8375
500
0.53561
267.805
1000
0.422854
422.854
2000
0.394668
789.336
5000
0.374927
1874.635
10000
0.360838
3608.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | HEXFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.35V @ 100µA |
| Base Product Number | IRLB4132 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.5mOhm @ 40A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 140W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220AB |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 54 nC @ 4.5 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 5110 pF @ 15 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 78A (Tc) |