
Vishay Siliconix
Product No:
IRLD014PBF
Manufacturer:
Package:
4-HVMDIP
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 60V 1.7A 4DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.425
1.425
10
1.27395
12.7395
100
0.99313
99.313
500
0.820382
410.191
1000
0.647662
647.662
2000
0.604485
1208.97
5000
0.574256
2871.28
10000
0.552672
5526.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±10V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA |
| Base Product Number | IRLD014 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 200mOhm @ 1A, 5V |
| Power Dissipation (Max) | 1.3W (Ta) |
| Supplier Device Package | 4-HVMDIP |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 8.4 nC @ 5 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 400 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4V, 5V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 1.7A (Ta) |