IRLMS2002TRPBF
Infineon Technologies
Product No:
IRLMS2002TRPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
Micro6™(SOT23-6)
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 20V 6.5A MICRO6
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 106697
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series HEXFET®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±12V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 1.2V @ 250µA
Base Product Number IRLMS2002
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 30mOhm @ 6.5A, 4.5V
Power Dissipation (Max) 2W (Ta)
Supplier Device Package Micro6™(SOT23-6)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1310 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.5A (Ta)