
onsemi
Product No:
IRLS640A
Manufacturer:
Package:
TO-220F-3
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 200V 9.8A TO220F
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.634
1.634
10
1.35565
13.5565
100
1.07901
107.901
500
0.913026
456.513
1000
0.774678
774.678
2000
0.735946
1471.892
5000
0.708282
3541.41
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Obsolete |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA |
| Base Product Number | IRLS640 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 180mOhm @ 4.9A, 5V |
| Power Dissipation (Max) | 40W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220F-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 56 nC @ 5 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1705 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 5V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9.8A (Tc) |