
Vishay Siliconix
Product No:
IRLU014PBF
Manufacturer:
Package:
TO-251AA
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 60V 7.7A TO251AA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.178
1.178
10
1.0526
10.526
100
0.820705
82.0705
500
0.677996
338.998
1000
0.535258
535.258
2000
0.499576
999.152
5000
0.474592
2372.96
10000
0.45675
4567.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Siliconix |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±10V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA |
| Base Product Number | IRLU014 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 200mOhm @ 4.6A, 5V |
| Power Dissipation (Max) | 2.5W (Ta), 25W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-251AA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 8.4 nC @ 5 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 400 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4V, 5V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 7.7A (Tc) |