IRLU7807ZPBF
Infineon Technologies
Product No:
IRLU7807ZPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
I-PAK
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 30V 43A I-PAK
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series HEXFET®
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2.25V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13.8mOhm @ 15A, 10V
Power Dissipation (Max) 40W (Tc)
Supplier Device Package I-PAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 11 nC @ 4.5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 780 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 43A (Tc)