
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
IRM-60-12ST
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.684
19.684
10
18.525
185.25
25
17.94626
448.6565
50
17.36714
868.357
100
16.788305
1678.8305
250
16.209356
4052.339
500
15.91991
7959.955
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | MEAN WELL USA Inc. |
| Type | Enclosed |
| Series | IRM-60 (60W) |
| Package | Box |
| Features | Universal Input |
| Efficiency | 87.5% |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 60W |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CB, CE, cURus, TUV |
| Standard Number | 60335-1; 62368-1 |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 4.29" L x 2.05" W x 1.32" H (109.0mm x 52.0mm x 33.5mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Current - Output 1 | 5 A |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Output 6 | - |
| Base Product Number | IRM-60 |
| Voltage - Isolation | 3 kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -30°C ~ 70°C (With Derating) |