ISC046N04NM5ATMA1
Infineon Technologies
Product No:
ISC046N04NM5ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TDSON-8 FL
Batch:
Datasheet:
Description:
40V 4.6M OPTIMOS MOSFET SUPERSO8
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 14945
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™-5
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3.4V @ 17µA
Base Product Number ISC046N
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.6mOhm @ 35A, 10V
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 50W (Tc)
Supplier Device Package PG-TDSON-8 FL
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1400 pF @ 20 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19A (Ta), 77A (Tc)