JAN1N5768
Microchip Technology
Product No:
JAN1N5768
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
10-CFlatPack
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GEN PURP 300MA 10CFLATPACK
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Military, MIL-PRF-19500/474
Package Bulk
Technology Standard
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-CFlatPack
Product Status Active
Capacitance @ Vr, F 4pF @ 0V, 1MHz
Supplier Device Package 10-CFlatPack
Reverse Recovery Time (trr) 40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 40 V
Current - Average Rectified (Io) 300mA
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 500 mA