Home / Single Diodes / JANS1N5418US/TR
JANS1N5418US/TR
Microchip Technology
Product No:
JANS1N5418US/TR
Description:
DIODE GEN PURP 400V 3A B SQ-MELF
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Military, MIL-PRF-19500/411
Package Tape & Reel (TR)
Reverse Recovery Time (trr) 150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A