Home / Single Diodes / JANTX1N5189/TR
JANTX1N5189/TR
Microchip Technology
Product No:
JANTX1N5189/TR
Package:
B
Description:
DIODE GEN PURP 500V 3A B
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Military, MIL-PRF-19500/424
Package Tape & Reel (TR)
Technology Standard
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package B
Reverse Recovery Time (trr) 300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 500 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 500 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A