JANTX1N5419
Microchip Technology
Product No:
JANTX1N5419
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
B, Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GEN PURP 500V 3A AXIAL
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Military, MIL-PRF-19500/411
Package Bulk
Technology Standard
Mounting Type Through Hole
Package / Case B, Axial
Product Status Active
Base Product Number 1N5419
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package B, Axial
Reverse Recovery Time (trr) 250 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 500 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 500 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A