JANTX1N6772R
Microchip Technology
Product No:
JANTX1N6772R
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
TO-257
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GEN PURP 400V 8A TO257
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Bulk
Technology Standard
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-257-3
Product Status Active
Capacitance @ Vr, F 200pF @ 5V, 1MHz
Supplier Device Package TO-257
Reverse Recovery Time (trr) 60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 320 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 8A
Operating Temperature - Junction -
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 8 A