Home / Single Diodes / JANTXV1N5186/TR
JANTXV1N5186/TR
Microchip Technology
Product No:
JANTXV1N5186/TR
Package:
B, Axial
Description:
DIODE GEN PURP 100V 3A AXIAL
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series Military, MIL-PRF-19500/424
Package Tape & Reel (TR)
Technology Standard
Mounting Type Through Hole
Package / Case B, Axial
Product Status Active
Base Product Number 1N5186
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package B, Axial
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A