Home / Single Diodes / JANTXV1N5415US
JANTXV1N5415US
Microchip Technology
Product No:
JANTXV1N5415US
Package:
D-5B
Description:
DIODE GEN PURP 50V 3A D-5B
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Military, MIL-PRF-19500/411
Package Bulk
Technology Standard
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SQ-MELF, E
Product Status Discontinued at Digi-Key
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package D-5B
Reverse Recovery Time (trr) 150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 50 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A