Home / Single Diodes / JANTXV1N5417US
JANTXV1N5417US
Microchip Technology
Product No:
JANTXV1N5417US
Package:
D-5B
Description:
DIODE GEN PURP 200V 3A D-5B
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Military, MIL-PRF-19500/411
Package Bulk
Technology Standard
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SQ-MELF, E
Product Status Active
Base Product Number 1N5417
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package D-5B
Reverse Recovery Time (trr) 150 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 9 A