JANTXV1N5521DUR-1
Microchip Technology
Product No:
JANTXV1N5521DUR-1
Package:
DO-213AA
Description:
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO213AA
User Guide
Mfr Microchip Technology
Series Military, MIL-PRF-19500/437
Package Bulk
Tolerance ±1%
Power - Max 500 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-213AA (Glass)
Product Status Active
Base Product Number 1N5521
Impedance (Max) (Zzt) 18 Ohms
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Supplier Device Package DO-213AA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 4.3 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 1.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 200 mA