Home / White LED Lighting / JB2835BWT-G-U35EA0000-N0000001
JB2835BWT-G-U35EA0000-N0000001
CreeLED, Inc.
Product No:
JB2835BWT-G-U35EA0000-N0000001
Manufacturer:
CreeLED, Inc.
Package:
1411
Batch:
Datasheet:
Description:
LINEAR IC'S
User Guide
Mfr CreeLED, Inc.
Color White, Warm
Series J
CCT (K) 3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Package Tape & Reel (TR)
Current - Max 480mA
Mounting Type Surface Mount
Viewing Angle 120°
Current - Test 55mA
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Supplier Device Package 1411
CRI (Color Rendering Index) 90
Flux @ 25°C, Current - Test 27lm (Typ)
Flux @ 85°C, Current - Test 25lm (Typ)
Lumens/Watt @ Current - Test 184 lm/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.67V
Thermal Resistance of Package 7.6°C/W